Epoksi Nerede Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birçok sektörde olduğu gibi inşaat ve yapı sektöründe de önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Özellikle son yıllarda yapı malzemelerinde kullanılan ürünler insanları şaşkına uğratırken, kullanılan malzemelerin çeşitli, şık ve dayanıklı olması da yapı sektörüne yeni bir dönem açmıştır. Yapı ve inşaat sektöründe kullanılan malzemelerden biri de çok rahat uygulama ve kullanım kolaylığı sağlayan epoksi malzemesidir.

 Epoksi malzemesi de kimyasal bir reçine olarak başlangıçta çok farklı bir sektörde kullanmaya başlamasına rağmen inşaat sektöründe de kendine yer bulmuştur. Epoksi kimyasal reçinesi başlangıçta küçük malzemelerin yapıştırılması için kullanılırken sıvı halden katı hale geçebilen mükemmel bir sertlik sağlayan ve bu sertliği koruyabilen bir malzeme olarak kullanılmaya başladığında dişçilik ve tıp alanında dolgu ve yapıştırma amacıyla kullanılmaktaydı.

 Bu mükemmel yapıdaki reçinenin uygulama alanı genişletilerek daha büyük alanlarda kullanılabileceğinin keşfedilmesi sonrası son yıllarda inşaat sektöründe epoksi zemin kaplama malzemesi olarak kendini göstermektedir.

 Epoksi nerelerde kullanılır?

 Epoksi kullanım alanı çok fazla olan bir malzemedir. Özellikle yalıtım amacıyla kullanılabilen epoksi uygulama aşınmaya karşı koruyucu olarak da kullanılabilmektedir. Son yıllarda en çok inşaat sektöründe kullanılabilen epoksi kaplama malzemesi inşaat sektörü içinde ise zemin ve duvarda boya özelliği şeklinde, montaj yapılırken yapıştırma özelliğinden yararlanarak montajın sağlamlığı için yapıştırma uygulamalarında, yüzeylerin düzleştirilme işlemlerinde ve zeminlerin kaplanmasında çok sık kullanılmaya başlanan bir yapı malzemesidir.

Daha fazla bilgi almak ve profesyonel bir ekipten destek almak için epoksicenter.com.tr sitesini ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir