Epoksi Zemin Kaplama

Uygulama öncesinde iki parçayı birlikte karıştırmanız gerekmektedir. Karıştırdıktan sonra, ne kadar süre uygulamanız gerektiği konusunda zaman ve sıcaklık sınırlıdır. Renkli epoksilerde epoksi rengini vermek için renklendirilen reçinedir. Renklendirilmemişse, şeffaf bir kaplama olarak devam eder. Epoksi kaplama boya gibi kürleşir ve kurumaz. Epoksi zemin kaplama hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ve epoksi zemin kalitesi nasıl değişir?

 Epoksi Zemin Kaplama Direnci Nedir?

 Boyanın aksine, iki bileşenin karıştırılması, kürleşirken bileşenlerin çapraz bağlanmasını sağlayan reaktif bir süreci başlatır. Bu çapraz bağlama, betonu sızdırmaz hale getiren ve lekelenmeye, aşınmaya ve kimyasallara dayanıklı çok sert ve dayanıklı bir yüzey sağlar. Epoksinin uygulama kolaylığı ve kalınlığı da katı içeriğinin hacmine bağlıdır. Bu her zaman yüzde olarak gösterilir. Yani % 100 katı epoksi, ürünün kürlendikten sonra zeminde % 100’üne sahip olduğunuz anlamına gelir. % 50 katı, kürlendikten sonra ürünün % 50’sinin yerde kalacağı anlamına gelir. Bunun nedeni, düşük katı içerikli üründe kullanılan taşıyıcı maddelerin (su veya çözücüler) epoksi kürleşirken buharlaşmasıdır.

 Epoksi Zemin Kaplama Direnci Nasıl Değişir?

 Örnek olarak, bir merdane ile uygulanan % 100 katı epoksinin yaklaşık ıslak film kalınlığı kaç km ise sertleştikten sonra kuru film kalınlığı aynı kalır. % 50 katı bir epoksinin ıslak film kalınlığı yaklaşık yarısı kadar olacaktır. Sertleştikten sonra, kaplama ıslak film kalınlığının yarısı kadar kuru film kalınlığına indirgenir. % 100 katı epoksi, daha kalın viskozite ve uygulanması için sınırlı süre nedeniyle uygulama sırasında daha zordur. Daha az katı içerikli epoksi daha az viskoziteye sahiptir ve uygulaması daha kolaydır.

 Epoksi Zemin Kaplamada Kalitenin Önemi

 Yerel ev geliştirme merkezlerinden ve çevrimiçi olarak satın alabileceğiniz ucuz epoksi boya kitlerinin çoğu % 48 kadar az katı içerir. Bu, uygulamanın daha kolay olduğu kadar satın almanın daha ucuz olduğu anlamına gelir çünkü katı içeriği kalite ile birlikte çok daha düşüktür. Aslında kolay uygulama, bu kitleri satın almayı bu kadar popüler yapan başlıca pazarlama noktalarından biridir. Daha kaliteli epoksi kaplama sistemlerine göre zemininize daha kolay uygulanabilirler. Bunun aynı zamanda zemininde çok daha azına sahip olacağınız ve bu da çok daha ince bir kaplama elde edeceğiniz anlamına geldiğini unutmayın.

 Bu, daha yüksek katı içeriğine sahip epoksi markalarına kıyasla kaplamanın performansını ve dayanıklılığını etkiler. Bu, bu epoksi boya kitlerinin kötü olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, sadece ödediğinizin karşılığını alacağınız anlamına gelir. Genellikle gri veya bej renklerinde yarı parlak bir yüzeyle sunulurlar ve isterseniz ekleyebileceğiniz küçük bir torba boya parçaları içerirler.

 Bazı istisnalar olsa da daha pahalı kitler epoksi kaplama olarak pazarlanma eğilimindedir. Birden fazla renkte gelirler, daha yüksek katı içeriğine sahiptirler ve yıllarca süren daha kalın, daha dayanıklı bir yüzeyle sonuçlanırlar. Önce araştırmanızı yapın, çünkü bu, satın aldığınız epoksi türünü ve ne tür sonuçlar bekleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir