Poliüretan Ve Epoksi Kaplama

Poliüretan son derece dirençli bir maddedir ve birçok sektörde kullanılmaktadır. Poliüretan ayrıca çeşitli yüzeyler için endüstriyel bir kaplama olarak da kullanılır ve birçok sektör için de çok faydalıdır. Poliüretan bir polimerdir. Polimerler uzun, monomer adı verilen daha küçük moleküllerin tekrarlayan zincirleridir. Bu polimeri üretmek için iki bileşiği birleştirmeniz gerekir. Diizosiyanat ve diol. Ortaya çıkan bu malzeme neredeyse yok edilemez. Fazla sonuç alınmadan parçalanabilir, çizilebilir ve gerilebilir.

 Poliüretan Çeşitleri

 Elastik kalitesiyle isimlendirilen elastomerler aynı zamanda sert bir formu da korurlar. Bunu, çok fazla ağırlık alması gereken bebek arabaları ve diğer arabaların tekerleklerinde görebilirsiniz. Yararlıdır çünkü basıncı kaldırabilir, deforme edebilir ve ardından hızlı bir şekilde orijinal şekline geri dönebilir. Termoplastikler düzgün ve serttirler. Ayrıca su geçirmez bir sızdırmaz yüzeye sahiptirler. Dayanıklılığın ve gücün gerekli olduğu uygulamalarda kullanılan bir plastiktir.

 Poliüretan Kaplama Nedir ve Neden Kullanılır?

 Uyguladığınız ısıda sertleşen ve dayanıklı bir katıya dönüşen ısıyla sertleşen bir reçinedir. Yapı ve inşaat sektörü, poliüretan kaplama kullanılan en popüler yerdir. Poliüretan korozyonu önlemek ve malzemeleri daha dayanıklı hale getirmek için harika olduğundan, inşaat sektörü bu kaplama ile birçok yüzeyini kaplamaktadır. Ayrıca binaları estetik açıdan hoş göstermek için de kullanılır. Araçlarda poliüretan kullanımı yaygındır. Otomobillerde çizilmeye dayanıklı boyadan, yüzeylerini daha güçlü hale getirmek için ön cam kaplamalara kadar, poliüretan ulaşım endüstrisinde popüler bir malzemedir.

 Epoksi Boya

 Epoksi, reçinenin sertleştirici ile reaksiyonuyla üretilir ve ısıyla sertleşen bir polimerdir. Epoksi uygulama, yapışma mukavemetleri, kimyasal dirençleri, dayanıklılıkları ve düşük gözeneklilikleri nedeniyle birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Epoksi boya kısa sürede sertleşir ancak birkaç gün sonra tam kürlenme gerçekleşir. Tam sertleşme sağlandıktan sonra kaplamayı zımparalamak mümkündür.

 Uygun epoksi kürlemesinden sonra sıfırın altındaki sıcaklıklara dayanabilir. Epoksiler bir kürleme maddesi ve bir baz içerir. Bu elementler belirli bir oranda karıştırılır. Kimyasal bir reaksiyon ile ısı üretilir ve inert bir plastik üretmek için karışım sertleştirilir. Epoksiler, farklı yüzeylerle temas halinde olduklarında polar bağlanma nedeniyle mükemmel yapışma özelliklerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir