Son Zamanların Popüler Zemin Kaplama İşlemi: Epoksi Zemin Kaplama

Zemin kaplama işlemlerinde kullanılan, kuruduktan sonra fiziksel ve kimyasal tüm etkilere karşı dayanıklılık gösteren kimyasal reçine, epoksi boya olarak adlandırılır. Kolayca şekil alabilen yapısıyla beraber şık durması da sıkça tercih edilmesinin sebebidir. Renk ve uygulama çeşitleri de bulunan epoksi boya, arzu edilen her zeminde kullanıma uygundur.

 Epoksi Boya Nerelerde Kullanılır?

 Epoksi boya geniş bir kullanım alanına sahiptir. Uygulanan zeminde malzemelerin uzun süre ilk günkü gibi kalmasını sağlaması ve yüzeylerde dayanıklılık kazandırması sebebiyle kullanımı yaygınlaşmıştır.

 Bu özellikleri nedeniyle zemin kaplama haricinde çeşitli dekorasyon alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

 Epoksi yer kaplama kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

Endüstriyel Zemin Kaplamaları

Otopark Zemin Kaplamaları

Ev ve Ofis Zemin Kaplamaları

Laboratuvar Zemin Kaplamaları

Epoksi Boya Kullanımın Faydası Var mıdır?

 Epoksi zemin kaplaması, ister ev, ister ofis, ister laboratuvar ortamı için olsun, estetik bir görünüm elde etmeyi sağlar. Mekân için yapılacak güzel bir dekorasyon örneğidir. Güzelleşmenin yanı sıra, zeminin dayanıklılığını artırması ve zeminin kullanım ömrünü uzatması da epoksi boya kullanımının faydaları arasındadır. Böylece güzel bir görünüme kavuşurken, paranızdan da tasarruf etmiş olursunuz. Bir taşla iki kuş dedikleri bu olsa gerek.

 Epoksi Nasıl Uygulanır?

 Bu epoxy zemin kaplama işleminin yapılabilmesi için birkaç aşama gereklidir. Bu aşamalara uymak, ileride problem yaşamamak için önemlidir. Epoksi uygulama için uygulanan aşamalardan ilki, epoksi uygulanacak zeminin bu işlem için uygun hale getirilmesidir. Bunun için de zeminden yağın, kirin iyice temizlenmesi gerekir. Varsa önceden yapılan halıfleks, fayans veya parke gibi zemin kaplamalar temizlenmelidir.

 Bu işlemlerden sonra zemin epoksiye hazır hale gelir. İkinci aşama ise zemine astar uygulanmasıdır. Zemini düz bir hale getirmek için bu işlem gereklidir. Bu astarın kuruması için de bir süre beklenmesi gerekir. Epoksi zemin uygulamalarının istenilen dayanıklıkta olması için sert bir zemine uygulanmalıdır. Daha sonra zeminin istenilen biçime getirilmesi için istenilen renk ve uygulama çeşidi zemine uygulanabilir. Bununla beraber her kaplama çeşidinde uygulama katlarında yapılan işlemler için farklı aşamalar gerektiği de görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir